ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

6.10.09
אירנה ושלמה שפרונג


 

אבי שלמה נולד בפולין בשנת 1919 בכפר בשם פוטוק גורנה קרוב לערים טרנגרוד  ובילגוריי, על אם הדרך המוליכה אל לובלין. אבא היה הילד השני מבין ששה אחים ואחיות .
     אביו ישראל שפרונג עסק לפרנסת המשפחה במסחר זעיר. הבית היה בית יהודי דתי –חרדי. היות ומספר היהודים בכפר היה קטן מאד ,לא היה בו בית ספר יהודי ולכן ההורים העסיקו מורה פרטי שלימד
את הילדים עברית ויהדות.
    ההורים של אבא החלו לבנות את ביתם החדש בעיר בשם טרנגרוד (,שבה הייתה קהילה יהודית בת   5000נפש  והם היוו רב בעיירה), אולם הם לא זכו לעבור אליו.
   
 אימי אירנה ,שתיבדל לחיים ארוכים, נולדה בשנת 1927 באותו כפר והייתה שכנתו של אבי.
 
  כל משפחתו של אבי ,למעט אחיו משה ,נרצחו ע"י הנאצים.כאשר הגיעו הנאצים לכפר והוציאו את כל היהודים ממנו להשמדה ,הצליח אבי לברוח ליערות ,שם הוא הסתתר ואף הצטרף אל הפרטיזנים,אך כעבור זמן הוא חזר אל כפרו ובקש משכניו שיסתירו אותו מפני הנאצים,רק משפחה אחת הסכימה לעשות זאת . זו הייתה משפחה של אימי (הוריה הסתירו 4 יהודים וזכו להכרה כ”חסידי אומות העולם" מטעם ארגון "יד ושם" בירושלים.)

 עם סיום המלחמה עברו הורי לוורוצלב )ברסלאו) ומשם תכננו להגר לארה"ב ,אולם מכתב שהגיע לאבא מאחיו משה ,שגר בת"א (משה הגיע לארץ בשנת 1942 עם הצבא הפולני )שינה את כל תוכניותיהם ובמקום להגר לארה"ב ,החליט אבי לעלות לארץ ישראל להתאחד עם אחיו.

בינואר 1950 עלינו ארצה דרך איטליה באוניה בשם "גלילה".מנמל חיפה הועברה המשפחה למחנה"ישראל"
( היום חלק מהשטח של התעשייה האווירית שליד שדה התעופה לוד במקום היו מבנים של מחנה צבאי בריטי שננטש עם הקמת המדינה.)   גרנו במקום כ 3 חודשים .
 לימים הגיע למחנה יצחק הולנדר מקיבוץ בית יהושע ואמר שהקיבוץ בשלב מעבר למושב והם מעוננים לקלוט   30 משפחות מפולין.
   אבא ואחיו משה באו לבית יהושע להתרשם מן המקום , אבא לא התלהב ,אולם אחיו שכנע אותו שבמושב יהיה לו טוב ויוכל להתפרנס בכבוד ולא יהיה רעב ללחם וכך אבא שוכנע וההמשך ידוע.

 ביתנו הראשון במושב היה צריף מפח שבנה אבא במו ידיו .גרנו בו כשנתיים עד שהסוכנות בנתה לנו את ביתנו הקבוע. בבית זה החלה המשפחה את חייה החדשים .הורי התפרנסו מחקלאות שכללה את הענפים הבאים:לול, רפת ,פרדס וגידולי ירקות.

 החיים במושב לא היו קלים ,היו אלה שנות צנע ומחסור.הורי עבדו קשה מאד לפרנסתם ואנו הילדים סייענו להם במשק.

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]