ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> הישוב שלי >> תנועת עקיבא >> התנועה בתקופת השואה
 
 מבוא לתנועת עקיבא     הרעיון והחזון     תולדות התנועה     התנועה בתקופת השואה     מנהיגי תנועת עקיבא     ביבליוגרפיה עבור תנועת עקיבא    
 
פעילות תנועת עקיבא בגטאות בזמן השואה

תנועת עקיבא חינכה, גידלה והצילה יהודים לפני השואה, והיוותה עוגן של שפיות בזמן השואה, בעת שיהודים העבירו את שעותיהם האחרונות במחיצת חברי התנועה בעיירות השונות בפולין. בזמן שקהילות שלמות נמחקו ופליטים נסו על נפשם במטרה לחלץ עצמם מהתופת, לחמו חברי התנועה בגרמנים, ביצעו פעולות נקם, העבירו אנשים, מידע ונשק על ידי קשריות, שנעו במסווה של נערות "אריות" ברחבי פולין והקריבו את חייהם עבור "שלוש שורות בהיסטוריה" בהם ייזכר שהעם היהודי לא הלך כצאן לטבח" (דולק ליביסקינד "הסעודה האחרונה" בגטו קראקוב 1942).

זהו סיפורה המפואר של תנועת עקיבא שהקימה את בית יהושע.

במהלך חודש יולי, או בתחילת אוגוסט 1942, החליטו אנשי "עקיבא" להקים ארגון לוחם. ליוזמה זאת נענה אברהם לייבוביץ, מנהיג ארגון ה"דרור". ה"חלוץ הלוחם" הוקם באוגוסט 1942, תחת מפקדה שכללה את אהרון ליבסקינד, שמשון דרנגר מ"עקיבא", אברהם לייבוביץ מ"דרור" ואת מאנייק אייזנשטיין מ"עקיבא ב'". בחודשים אוקטובר־נובמבר 1942, נוצר קשר בין ה"חלוץ הלוחם" ובין קבוצת מחתרת אחרת של אנשי "השומר הצעיר", והוקם ארגון מאוחד, "הארגון היהודי הלוחם", אשר שם לו למטרה מאבק חמוש עם הכובש הנאצי.

הארגונים בקרקוב פעלו בדרך שלא הייתה מקובלת בגטאות אחרים. הם לא פעלו בגטו, אלא מחוצה לו, בשטח העיר. דרך פעולה זו נבעה ממספר סיבות. הארגונים האמינו שבפעולות בתוך הגטו ישנה סכנה לתושבי הגטו האחרים, כי הגרמנים עלולים להתנקם בהם בתגובה לפעולות הארגונים, ובנוסף לכך היו אנשים בגטו אשר האמינו כי הגטו ישרוד.

להשגת הנשק ומידע מודיעיני, נעזרו הארגונים במחתרת הפולנית. הפעולה המפורסמת ביותר של ארגוני המחתרת היהודיים בקרקוב התבצעה בליל ה- 22 בדצמבר 1942. בלילה זה, הותקפו בו זמנית מספר יעדים אשר היוו מקום מפגש לקצינים גרמניים. באותה פעולה ניזוקו בתי קפה, ביניהם גם בית הקפה המפורסם "ציגנריה", מועדוני לילה, ואף "קולנוע סקאלה". בהתקפה זו הועלו באש גם מקומות צבאיים אשר שימשו את הגרמנים, כמו מוסכים צבאיים. עשרות קצינים וחיילים גרמניים נהרגו בפעולה זו. לתדהמתם של אזרחים פולניים בעיר הונפו על גשרי נהר הויסלה דגלים פולניים. דגלים אלו הונפו על ידי אנשי המחתרת היהודית על מנת ליצור רושם שהמחתרת הפולנית היא זו שעומדת מאחורי פעולה זו. על אף שמבצעי הפעולה הקפידו שלא לחשוף את זהותם היהודית ואת השתייכותם למחתרת היהודית, תוך זמן קצר הסתבר לגרמנים, כנראה בשל הלשנה, כי המחתרת היהודית היא זו שביצעה את הפעולה. מראשית קיומו של גטו קרקוב התגבשו בו שתי קבוצות מחתרתיות אשר לחמו בנאצים. האחת, קבוצת תנועות הנוער החלוציות "עקיבא", "דרור", ו"השומר הצעיר", בהנהגתם של אברהם לאבאן לייבוביץ'',שמשון דרגנר ואשתו טובה (גוסטה דוידסון) דרגנר, ואהרון דולק ליבסקינד.
השנייה הונהגה על ידי ראשי מפלגות השמאל באומונגר ובנימין האלברייך. שתי הקבוצות התאחדו לארגון היהודי הלוחם (אי"ל). אף על פי שהתאחדו פורמאלית לארגון אחד, המשיכו לפעול בנפרד.

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]