ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> מידע שימושי >> ועד המושב
ועד המושב          
 
 ועד המושב     ועדות     מוסדות וגופים במושב     ספר טלפונים     מועצה אזורית חוף השרון    
   ועד המושב (הועד המקומי - המונציפאלי)

עד לפני כמה שנים היה קיים בבית יהושע, מוסד עליון אחד שניהל את חיי המושב והיא האגודה החקלאית, אשר איגדה את כלל בעלי הנחלות במושב.

עם השנים התפתח המושב ועברו להתגורר בו תושבים רבים שאינם חקלאים ו/או בעלי נחלות: "הבנים" שבנו ב"שיכון בנים"; "השוכרים" שמתגוררים בשכירות במבניים פנויים הנמצאים בנחלות.

למציאות הזו התווספה לאחרונה מהפיכה יישובית המכונה "ההרחבה". בבת אחת נוספה למושב שכונה קהילתית, לא חקלאית, ובה כ- 80 משפחות צעירות. במקביל, כחלק מתופעה כלל ארצית, פחתה הפעילות החקלאית במושב.

כל זה הוביל לצורך בשינוי ארגוני באופן בו מתנהלים חיי המושב. הוחלט להפריד בין פעילות "האגודה החקלאית", הפועלת כחברה עסקית ומנהלת את הנכסים המשותפים לבעלי הנחלות, לבין "ועד המושב" ("הועד המוניציפאלי"), המנהל את חיי הכפר – מעין מועצה מקומית קטנה.

ועד המושב נבחר בבחירות דמוקרטיות מדי 5 שנים ומונה 5 חברים נציגי רשימות מקומיות. מתוכם נבחר יו"ר, בדרך כלל הראשון ברשימת הרשימה הגדולה.

תפקידי וסמכויות ועד המושב

ועד המושב כפוף למועצה האזורית הכפופה למשרד הפנים. המועצה האזורית היא הרשאית להאציל לועד המושב סמכויות מבין סמכויותיה, למעט סמכויות שייקבעו בחוק כסמכויות בלעדיות של המועצה האזורית. אין לועד המושב סמכויות שיוריות ביחס למועצה האזורית. סמכויותיו ותפקידיו של הוועד נקבעות באופן המבטל כפל הסמכויות שבין הועד המוניציפאלי למועצה האזורית. ועד המושב יפעל על פי תקציב לכל שנת כספים שיאושר על ידי המועצה. במ.א. חוף השרון, משלם כל תושב מיסים (ארנונה) למועצה, ממנה מועבר (מוחזר) 42% לועד המקומי.

הסמכויות ותפקידי ועד בית יהושע:

ועד המושב ("המוניציפאלי") – מטפל בעניינים המוניציפאליים השוטפים. כלהפעילות החברתית – תרבותית; אסטתיקה וחזות המושב; נושאי תיכנון אורבני וכן כל מערכת היחסים בין המתיישבים הותיקים (חברי האגודה) והחדשים (אלה שלא חברי אגודה). המושב מפעיל ועדות שונות, המופעלות על ידי חברים מתנדבים מן המושב, בסיוע עובדים שכירים מקצועיים.

התושבים שאינם חברי האגודה, אין להם מעמד, חובות או זכויות באגודה החקלאית השיתופית והם אינם נושאים בשום אחריות לגביה; ואולם האגודה מעמידה לרשות כל הקהילה את זכות השימוש בכל מתקניה הקיימים כיום המשמשים לצרכים מוניציפאלים: הצרכניה, המזכירות, מגרש כדורסל, בית כנסת, מרכז חוגים וכו'.

חשוב לזכור: הניהול המוניציפאלי הוא מעניינם של הותיקים וגם החדשים ולרוב יש אינטרסים משותפים.

אופן פעולת ועד המושב ומוסדותיו

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]