ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

 

29.7.10
מלר יעקב
 
יעקב דב מלר
 
יעקב מלר נולד בשנת 1914 בעיירה קרשוב שבגליציה, כ-150 ק"מ דרום מזרח ללובלין (דרום מזרח פולין). בקרבת קרשוב שוכנת העירה ליז'נסק שבה נולד רבי אלימלך (המפורסם). המשפחה כללה
4 אחים ואחיות. אביו של יעקב נפטר כאשר יעקב היה בן 6. אימו עברה להתגורר בבית שמוקם בחצר של דודו של האבא. הבית קיים עד היום ושלמה מלר (בנו של יעקב) ביקר בו כאשר ביקר בפולין. הדוד התבסס כלכלית ממכירת תבואה לצבא הפולני, וכמו כן היה לו מפעל ליצור רעפים.
לאחר השואה שרדו יעקב ואחותו.
 
יעקב למד בבית ספר יסודי בחדר ובבית ספר תיכון, לאחר התיכון, בגיל 18, גויס לצבא הפולני, בו שרת ביחידת הצלפים. בהיותו יהודי חייב היה יעקב להצטיין בצבא כדי לקבל יחס ראוי.
 
היחידה הייתה ממוקמת ליד העיר קרקוב, ובחופשות נהג יעקב ללכת לקן של תנועת "עקיבא" בעיר. בתנועה הכיר יעקב את אידה רבר .
לאחר שחרורו מהצבא הצטרף יעקב למחנה הכשרה של תנועת "עקיבא". במחנה הכשירו את החברים לעבודת אדמה בארץ, ובסוף ההכשרה החברים אמורים היו לעלות לארץ. יעקב ואידה לא עלו לארץ, מכיוון שאביה של אידה עמד על כך שהיא תתחתן עם יעקב לפני עלייתה לארץ. יעקב ואידה התחתנו, וזמן קצר לאחר חתונתם פרצה מלחמת העולם השנייה. בפרוץ המלחמה יעקב גויס לצבא הפולני ואידה ברחה מזרחה לרוסיה. לאחר כיבוש פולין יעקב ברח לרוסיה וחיפש במשך חודשים את אידה, שלבסוף נמצאה בסיביר.
בסיביר פגש יעקב גם את משפחת הולנדר (משפחתו של יצחק הולנדר, שבשלב זה התגורר בארץ). למשפחת הולנדר היו קשרים במקום, והם דאגו גם למשפחת מלר. יותר מאוחר עברו יעקב ואידה לאלמה אטה שבקזחסטן, ושם נולד בנם הבכור שמעון בשנת 1942.
 
לאחר המלחמה חזר יעקב לעיירה לחפש ניצולים, והתברר לו שמלבד אחות אחת כל המשפחה הושמדה. אחד מחבריו ( פולני) בעיירה לקח את יעקב ליער, ושם במקום סתר הוציא שק עם מספר חפצים של המשפחה. החפצים כללו: פמוטים, קופסה של אתרוג וחנוכייה מכסף. כמו כן לקח אותו החבר למקום שבו הוצאו להורג בירייה יהודי העיירה. יעקב ויהודים נוספים הוציאו את השלדים וטמנו אותם בחזרה בקבר אחים.
 
משפחת מלר התגוררה בז'ימביצה, ליד ורוצלב שבפולין, עד שנת 1950. בשנת 1947 נולד למשפחה בנם השני שלמה, ובשנת 1950 עלתה המשפחה לארץ והתגוררה ב"שער עליה" ליד חיפה. לאחר מכן עברה המשפחה למחנה ישראל (כיום ממוקמת במקום התעשייה האווירית). ממחנה ישראל עברה המשפחה לבית יהושע , והצטרפה לחברי המשפחה מהקן של "עקיבא" בקרקוב.
 
יעקב התפרנס בהתחלה מעבודת הטייחות. מספר חברים מהמושב התארגנו לקבוצת טייחים, שכללה את: יעקב מלר, מניו (מנחם) טרייבר, יצחק אפשטיין ועוד חבר מאבן יהודה.
בשלב מאוחר יותר עבר יעקב לחקלאות, ובצד עיבוד משקו עבד כטרקטוריסט (בשותפות עם בוריס פייקין).
 
בשנת 1955 נולד למשפחה בנם הצעיר גרשון.
 
יעקב זכה לראות נכדים משלושת ילדיו.
 
יעקב נפטר בשנת 1985.
 
 
 
 
 
 
 
[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]