ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> יצחק-נפתלי גרד
 
 ארועים מתוכננים     תפקידה של ועדת תרבות     תמונות - ט"ו בשבט 2013     תמונות מארוחה בכפר 2012     תמונות שבועות 2012     תמונות ל"ג בעומר 2012     ארכיון אירועים    
 

יצחק-נפתלי ז"ל
נפתלי יצחק גרדנולד ביום כ"ד במנחם-אב תרפ"ט (30.8.1929) בירושלים, בעצם ימי מהומות תרפ"ט לבית לוינשטיין וטודרוס.
נהרג ביום י"ח בתשרי תש"ט (21.10.1948), בעומדו בתצפית ליד כפר יעבץ, 11 ק"מ מזרחה לבית יהושע.

הוא למד בבית-הספר "גאולה" ואחר-כך בית הספר התיכון הדתי עירוני ב' "מעלה".

בקיץ שנת תש"ו יצא עם חבריו לעבודה בקבוצת בית יהושע של תנועת "עקיבא". הוא מילא בקן תפקידי גזבר וחבר המועצה. יצחק-נפתלי, כך נאמר האתר יזכור, ניהל את העניינים בנועם, ברצינות ובתבונה. אחר כך יצא עם חבריו בגרעין "עקיבא" להכשרה חקלאית בקבוצת בית יהושע. כאן נשא בסבל היצירה וההתנחלות בהומור ובציפייה לעתיד טוב יותר.

הוא הצטרף ל"הגנה" ופעם, בשעת אימונים, נשברה עצם הכתף שלו, אך הוא נזהר שלא להטריד את חבריו בפעולה והבליג על ייסוריו. גם בבית לא הוציא אנחה מפיו כדי שלא להדאיג את הוריו. הוא גם לא השתמש בהזדמנות זו כדי להשתחרר מתפקידיו ב"הגנה". שתי תכונות מנוגדות היו בו והן אשר שיוו לו אופי מיוחד ומושך: רצינות וכושר העמקה, ועם זאת עליזות, הומור, ונטייה לסטירה אשר ביטאם בחריפות בפגישות ובאסיפות חברים.
כאשר פרצה מלחמת-העצמאות, בעקבות החלטת עצרת האו"ם על החלוקה, השתתף בהגנת השכונות הקיצוניות של ירושלים ואחר-כך גויס לשירות מלא בחטיבת "אלכסנדרוני". לתחנוני אמו, שיבקש שחרור או לפחות שירות חלקי בשל מחלתה, השיב בפשטות: "ומה נעשה אם הכל יאמרו כך והערבים יבואו וישחטו את כולנו?"
הוא נשלח לאזור בית יהושע. ביום י"ח בתשרי תש"ט (21.10.1948), בעומדו בתצפית ליד כפר יעבץ בתוך מטר פגזים, העביר ידיעות בטלפון עד הרגע האחרון, עד שנפגע ונפל.
הובא למנוחת- עולמים בבית-הקברות הצבאי בנתניה.
הכשרת "עקיבא" בבית יהושע הוציאה חוברת לזכרו, והמלחין גבריאל גראד הקדיש לזכרו "המנון לגיבור ישראל" לקול ולפסנתר.
בית הספר התיכון הדתי עירוני ב' "מעלה" נוסד בירושלים לפני קום המדינה וסגר את שעריו בשנות השבעים. מידי שנה ביום הזכרון היה נערך טקס מרגש בית הספר בו הוקראו שמות הנופלים מבוגרי בית הספר ומספר מילים לדמותם. הטקס נערך בבית הכנסת אשר בביה"ס כאשר בקיר המערב היה לוח הנצחה גדול אשר עליו היו רשומים שמות הבוגרים הנופלים. להלן נוסח הנייר המקורי אשר שימש את הנהלת בית הספר ביום הזכרון:

"ועתה נעלה ברטט של גאוה והוקרה את זכר גיבורי האומה,  ובתוכם תלמידי בית ספרנו,  אשר חרפו נפשם למות במערכות הקרב,  ובחמדת חייהם הצעירים,  הטהורים והאמיצים הנחילו לנו את חרותנו.  נקדש את זכרם,  נתברך בזוהר גבורתם,  ונשא לעד בלבנו את שאיפת חייהם ומותם".

יהי זכרו ברוך

החומר נאסף ע"י עמי פוקס במקורות גלויים באינטרנט
נודה לכל מי שהכיר את יצחק-נפתלי ויביא עדות

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]