ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> אילן לכיש >> מינה טרייבר
 

מינה טרייבר

נולדה בשנת 1916 בעיירה בז'סקו (BRZESKO)  סלוטבינה במערב גליציה.

ההורים בצלאל ורבקה, עסקו במסחר, בערב לימד האב תורה את החסידים. בבוקר הייתה מינה הולכת לבית ספר רגיל ואחרי הצהרים לבית-יעקב (היום חב"ד).

כשהייתה בת שש-עשרה הופיע אחיה (חיים) בעיירה והחדיר בה את הרעיון הציוני. מינה הלכה בדרכיו והצטרפה להכשרה של "תנועת עקיבא". 

לאחר זמן-מה, מינה צורפה לפלוגה בשם "לכפר" אותה הנהיגה רינה נזר .

בהכשרה למדה מינה לימודים כלליים אך עיקרי הלימודים היו בעיקר חקלאות , בהדרכתו של האגרונום אפרים אינהורן.

 

ב1937 קיבלה מינה סרטיפיקט , אך ראש התנועה , דולק ליביסקינד* ביקש את עזרתה בסיוע להעלאת בחור נוסף ע"י חתונה פיקטיבית עמו , השניים התחתנו והבחור בעזרת הסרטיפיקט של מינה עלה ארצה ושלח למינה אישור עליה, מינה עלתה ב 1938.

 

מינה הגיעה לקיבוץ עקיבא בחדרה, שהיה למעשה מקבץ של מס' קיבוצים שחולקו לפי תנועות הנוער. לאחר תקופה קצרה בה הוכשרה כמדריכה בויצ"ו עברה מינה לקיבוץ החדש שנוסד, "בית יהושע".

מינה עברה לעבוד במשרד החקלאות, בתפקידה זה, היא לימדה עולים חקלאות ובין היתר אף סייעה בייעור הרי ירושלים. בקיבוץ (בית יהושע) עבדה בענפי המשק השונים (ברפת, בגן הירק).

בתוך כך, נישאה מינה למנחם טרייבר. בנם בכורם, יגאל, בילה את שנותיו הראשונות באוהל מכיוון שטרם הוצבו בבית-יהושע מבני קבע. רק לאחר כמה שנים בנתה הסוכנות בתים.

 

למעשה, פה יכול היה להסתיים סיפורה האישי של מינה כמו סיפורם של רבים מין העולים, אך במקרה זה לא ניתן להפריד את החלק האישי, מסיפורה של תנועת עקיבא.

אנו מאחלים למינה, שלעולם לא חדלה לעבוד ולפעול, חיים ארוכים ובריאות טובה

 

 

 

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]