ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> הישוב שלי >> תנועת עקיבא >> מנהיגי תנועת עקיבא
 
 מבוא לתנועת עקיבא     הרעיון והחזון     תולדות התנועה     התנועה בתקופת השואה     מנהיגי תנועת עקיבא     ביבליוגרפיה עבור תנועת עקיבא    

מנהיגי התנועה

משה זינגר ז"ל : 1909–1969, היה בין מנהיגי התנועה והיווה דוגמא אישית ודמות להערצה לחניכים. אדם הגון ושומר אמונים לחברים, נאמן למשנתו ולתורתו של יואל דרייבלט ז"ל.

ד"ר יהודה אורנשטיין ז"ל : נולד בשנת 1905 בוגר הפקולטה למשפטים חבר הנהלת ההסתדרות הציונית במערב גליציה ובשלזיה ציר לקונגרסים הציונים בשנים 1929-1939, חבר הועד הפועל הציוני הגדול בשנים 1939-1946 חבר מועצת הסתדרות הפועלים הכללית לפני קום המדינה ממניחי היסוד לתנועת הגשמה חלוצית של הנוער הציוני הכללי וממנהיגיה של תנועת הנוער הציונית כללית "עקיבא", ראש דבריה בכתב ובעל פה, בשנים 1927-1948 .

אלו אמנם נתונים יבשים, אך ראוי להבין מהיכן הכל התחיל. לאחר מלחמת העולם הראשונה, היהודים נודדים באירופה. בפולין אין להם תעסוקה או פרנסה, רובם (של היהודים) עובר לוינה .
ב 1916 מוקמת בווינה תנועת הנוער "השומר הצעיר". תנועת עקיבא הצטרפה לשומר הצעיר ב- 1918 בסניף המקומי בקראקוב  .
רק כמה עקשנים בראשם עמד יצחק שטרן ושמונה חניכים (כשיהודה א. ז"ל בתוכם) נשארו נאמנים לתנועתם המקורית (עקיבא). מאחר והם היו בוגרים יותר, ולא היתה להם שפה משותפת עם הנוער, קיבל/לקח על עצמו יהודה את החיבור לנוער. מסניף של שמונה חניכים צמח הסניף תוך שנתיים ל 100 חניכים. משם הכל היסטוריה.
 

יואל דרייבלט ז"ל : נולד ב- ה' אדר תרס"ב במישלניצה מתימטקאי ובלשן בעל נפש פיוטית. הוא השפיע על קביעת הקו החיובי למסורת הדתית והודות לאישיותו המחנכת וכישרונותיו האומנותיים השפיע על כל הסובבים אותו שראו בו מורה דגול והתייעצו עמו בכל נושא .
יואל דרייבלט ז"ל נבחר להיות מורה ללשון יהודית וספרותה במסגרת "אגודת הנוער העברי עקיבא".
בתחילת דרכו היה יואל דרייבלט ז"ל בתנועת "השומר הצעיר". גם כשלימד את חניכי עקיבא סרב לעזוב את התנועה (השומר הצעיר), ורק כאשר "השומר" קיבלה את הקו המרקסיסטי/שמאלני, הוא עזב וחבר לעקיבא.
יואל דרייבלט עלה לארץ ב 1940 ונפטר בפתאומיות בשנת 1943 .

שלושת המנהיגים (יהודה אורנשטיין, מרצל זינגר, ויואל דרייבלט)  קיוו שאת עיקר הכוח תשאב התנועה מנאמניה בגולה. אך הפיצול והמשטר הנאצי חיסלו למעשה את עיקר כוחה של התנועה. יחד עם זאת, במאבק על ההתיישבות בארץ ישראל הפסידה התנועה ל"מגוון התנועות" השונות ונאלצה להסתפק בהבטחה לישוב בשרון.


ראויי להזכיר עוד כמה שמות שתרמו רבות להקמת התנועה :
יעקב פראנד, אהרון וינברגר, ליאון הכט, לוסיק הוכמן, מילק פירסט, יצחק מילר ואמיל ברקוביץ' .
[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]