ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> עמי >> פליקס כבר לא גרה בבית יהושע
 

לקראת חג השבועות הכתירה התאחדות מגדלי הבקר את הפרה "פליקס" בתואר "מלכת הפרות".

"פליקס 6492" נולדה בחודש נובמבר 1990 ברפת מעלה גלבוע, מה שאומר שהיא עומדת לפני גיוס.  הוריה, הפר "סו" והפרה "פיצפונת" גאים מאד בילדתם, אשר מאחוריה כבר 13 המלטות, והיא עדיין נראית מצוין, בריאה ורגועה.

"פליקס" כפי שניתן להבחין בקלות,  היא אכן פרה יפיפיה, ומי שמעוניין לבקרה יהיה חייב לנסוע לרפת של מעלה גלבוע. הרפת של בית יהושע, לצערם של רבים, כבר מזמן עברה מטמורפוזה מפזת הרפת לזו של מרכז חוגים (נפלאות דרכי החקלאות המודרנית)..

לני קפלן, מרכז רפת מעלה גלבוע אומר: "פליקס היא מלכה אמיתית, יש לה הופעה אצילית ומקרינה סמכותיות. הפרות האחרות נותנות לה כבוד ומאפשרות לה להיכנס ראשונה לחליבה, לגשת לאוכל בחופשיות. נראה שהן מעריכות את היכולות יוצאות הדופן שלה ואולי רוצות להידמות לה. לרגל הזכייה בתואר ניסינו לצ'פר אותה במנה מיוחדת אבל היא סירבה. לשמחתנו, היא במצב בריאותי מצוין ואולי זה בזכות מזג האוויר המעולה שיש בגלבוע, הצוות וגם עזרה משמים".

אולם הסיבה האמיתית להכתרתה של "פליקס" למלכה של כל הפרות בישראל לדורותיהן, הוא לא יופיה המהמם, אלא תנובת החלב המופלאה שלה – למעלה מ-
200,000 ליטר חלב במהלך ח"י שנות חייה.
מעטות יש כמוה בעולם בהישג זה!

דמיינו. פרה אחת – 20 סמיטריילרים!!! ועוד מחייכת


X
20
 

 

וקצת על פרות ורפתות בישראל
עדר הפרות המניב ביותר שייך למשק הבונים בחוף הכרמל הגורף את התואר העדר המניב שנה שלישית ברציפות! התנובה הממוצעת לפרה בעדר בשנת 2007 שווה ל- 13,350 ליטר חלב.
הרפת הגדולה ביותר בישראל נמצאת בשותפות הקיבוצים יפעת, מרחביה ומגידו בעמק יזרעאל, השנה הצטרפו לרפת עוד 30 פרות וכעת מונה הרפת 955 פרות.
הפרה הישראלית נחשבת לשיאנית העולם בייצור חלב שומן וחלבון חלב, אומר יעקב בכר - מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר בישראל. לטענתו, פרה ישראלית ממוצעת מייצרת 11,500 ליטר בשנה. בכך היא עברה אף את הפרה ההולנדית והאמריקאית (ייצור החלב בארה"ב  עומד על כ- 9,000 ליטר לפרה בשנה ובאירופה המערבית על  7,500 ליטר לפרה לשנה).
ההצלחה הישראלית נובעת ממאמץ של מו"פ, מידע והשבחה גנטית ומאמץ בשיפור הזנת הפרות, הדרכת הרפתנים והשקעה גדולה בממשק של מבני הפרות ותנאי מחייתן.
תכולת החלבון והשומן בחלב מהווה את אחד המדדים המשפיעים על איכות החלב, טעימותו ויעילות הייצור שלו. בהשוואה לתכולת החלב בתחילת שנות ה- 90, עלתה איכותו בליטר חלב המיוצר כיום, כ- 10% יותר חלבון וכ- 20% יותר שומן חלב, הישג בקנה מידה בינ"ל, זאת תוך המשך עלייה מתמדת בתנובה השנתית של הפרה הישראלית, וכן עלייה מתמדת במדדים המעידים על בריאות הפרה ומשפיעים על רמת איכות החלב.
לעומת "הישראלית" פרת החלב ההולנדית המפורסמת בכל העולם מייצרת פחות מ- 90% מרכיבי חלב אלה בתנובתה השנתית בהשוואה לפרה הישראלית, זאת למרות העובדה שהיא מניבה בתנאי אקלים וסביבה נוחים יותר.
עדר החלב הישראלי מונה כיום  כ- 120,000 פרות (תוספת של 20 אלף פרות משנת 2006) אשר תייצרנה בשנת 2008 כ- 1,250 מיליון ליטר חלב (עלייה של 5.3% בייצור החלב ביחס לשנה שעברה)
אוכלוסיית ישראל מונה 7 מיליון תושבים, הצורכים קרוב ל- 170 ליטר לנפש מוצרי חלב (מגולם) בשנה. (לצורך השוואה- בארה"ב 250 ליטר לנפש, בשוודיה- 300 ליטר לנפש, בהולנד- 250 ליטר לנפש, באיטליה 263 ליטר לנפש).

ועכשיו כולנו ביחד, פיתחו רמקולים וליחצו על תמונת הפרה החייכנית שמימין 

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]