ארועים מתוכננים  |  הטלפון של מזכירות בית יהושע 09-8997267  |  
 
למועדי התפילות בבית הכנסת
חגי תשרי תשע"ט

לחץ כאןבחירות לרשות המועצה
ולועד המקומי 30.10.18


לפרטים נוספים לחץ כאן


 

התחברות לחברים

דף הבית >> הישוב שלי >> תנועת עקיבא
תנועת עקיבא          
 
 תנועת עקיבא     יד המייסדים    

 "עקיבא" היא תנועת נוער ציונית בעלת גוון מסורתי, אשר פעלה בפולין משנת 1924. אין קשר, למרות הקירבה בשמות, לתנועת "בני עקיבא". השם "עקיבא" נבחר על מנת לסמל את אהבת ישראל ואת הרצון לטפח את המורשת הרוחנית-ציונית.

תנועת עקיבאתנועת "עקיבא" הייתה לגדולה מתנועות הנוער של פולין בטרם הכיבוש הנאצי. בקרקוב היה המרכז הגדול ביותר של התנועה, אף כי מזכירות התנועה הייתה בוורשה. בשנת 1939 מנתה התנועה 10,000 חניכים שהתחלקו בין 119 סניפים.

אחת המטרות העיקריות שהתנועה שמה לעצמה הייתה לימוד השפה העברית, וקיומם של דיונים בנושאים יהודים-ציוניים, אקטואליים בקרב חניכי ויהודי פולין. בעקבות הפעילות השוטפת, והמוטיבציה של חברי התנועה להשריש ערכים ותרבות ציוניים בצעירי קרקוב היהודים, השתנתה החשיבה בקרב בני הנוער היהודים בעיר.


בנוסף לכך ניסתה התנועה להגיש סיוע כספי, וצרכים בסיסיים לנצרכים ביותר בגטאות. התנועה אף העבירה יהודים לעבודות חקלאות ומקצועות מבוקשים בארץ ישראל, על מנת שעם עלייתם לארץ ישראל יוכלו לתרום ולפתח את המדינה בדרך זו.

בשנת 1930 הצליחו חברי התנועה להגשים את חלומם הציוני, כאשר שלחו פלוגות הכשרה אשר בנו שני קיבוצים בארץ ישראל, "נווה איתן" ו"בית יהושע" – כחלק מישובי חומה ומגדל.

בזמן מלחמת העולם ה-2 התגבש הרעיון של התנגדות אקטיבית לנאצים, לא על מנת להציל את חברי התנועה, אלא לצורך נקמה והגנה על כבודו של העם היהודי. כפי שביטא זאת ליבסקינד, אחד מחברי התנועה העיקריים בקרקוב: "אנו נלחמים על שלוש שורות בהיסטוריה". ואכן, חברי התנועה היו פעילים בייסודו של "הארגון היהודי הלוחם", ואף עמדו בראש פעילויותיו בקרקוב.

אנו מעוניינים להפוך דפים אלו לגל עד לתנועה וחבריה ולמקור מידע לדורות הבאים. אנו מזמינים, ומבקשים, את כל מי שיש בידו מידע מעניין על תנועת "עקיבא", או על חברים בתנועה, להעביר אלינו המידע.  


לקישור לחומר באנגלית על בית יהושע לחץ כאן

לקישור לחומר באנגלית על תנועת עקיבא לחץ כאן

 

[חזרה למעלה]      [הוספה למועדפים]       [מפת האתר]       [יצירת קשר]